top of page

BIOGRAPHY

Selim Selçuk

Selim Selçuk 1956 yılında İstanbul’un Şişli semtinde dünyaya geldi.

4 yaşında piyano çalmaya başladı.İlk konserini 6 yaşında büyük kardeşi Timur’un konserinde piyano çalarak verdi .

İlkokulu ve ortaokulu Galatasaray Lisesi’nde okudu. Liseyi Site Koleji’nde bitirdi.

 

Ortaokul yıllarında besteler yapmaya başladı, tiyatro müziği besteledi. Ortaokul son sınıfta okurken Timur Selçuk’un orkestrasında perküsyon çalmaya başladı. Bestesi Bugün Yarın ve Daima Timur Selçuk tarafından seslendirildi ve önce Fransa’da sonra da Türkiye’de yayınlandı.

Lise yıllarında profesyonel müzik hayatına davulcu ve perküsyoncu olarak devam etti. Stüdyo müzisyeni olarak da çalışmaya başladı. İstanbul Gelişim Orkestrası’nda çalıştı . 4 bestesi Timur Selçuk Orkestrası albümünde yer aldı . “Sıla Güneşi” bestelerden biridir.

1975 Eurovision Türkiye seçmelerinde Festival Orkestrası’nda yer aldı. 1976’da İnci Çayırlı- Modern Folk Üçlüsü ile Rusya turnesinde çaldı. Üniversite tahsili için önce Fındıklı’da Devlet Güzel Sanatları Akademisinde Heykel Bölümü’ne devam etti. Burada Şadi Çalık Atölyesine katıldı. Daha sonra Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’na girdi ve Kani Karaca ile kudüm ve usuller üzerine çalıştı.

 

1979 da ilk eşi Nükhet Ruacan ile birlikte Amerika’ya, Newyork’a gitti. Burada Brooklyn Müzik Konservatuvarı’nda eğitim gördü.

Newyork’ta profesyonel müzik çevresine girdi.

1983’te Türkiye’ye döndü. Askerliğini tamamladıktan sonra Caz müzisyeni ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürdü .

İstanbul Oda Orkestrası'nda çaldı. 1987-88 yıllarında İstanbul Caz Dörtlüsü’nde çaldı. Erol Erdinç Quartet ile İstanbul Caz Festivalinde yer aldı. Bilsak Caz Festivali’nde çaldı. 1989 Eurovision Yarışmasında Lausanne'da çaldı. Emin Fındıkoğlu Trio ile Ece Bar’da çaldı. Nükhet-Neşet Ruacan Quartet ile çalıştı…

 

1989 da Arnavutköy’de Annesine ait tarihi eser binayı önce restore etti ve burada "NAİMA JAZZ CLUB" açtı.

Dünyaca ünlü caz müzisyenleri burada çaldılar. Bu yıllarda Kopenhag’da Tuborg Caz Festivali’nde de çaldı .

 

1992 de 2. eşi Esra Uras ile birlikte Newyork’a gittiler. Selim bu sefer de Mannes Konservatuarı’nda müzik eğitimine devam etti. Bu dönemde Billy Hart , Kenwood Dennard, LeeAnn Ledgerwood, Jeff Andrews , Larry Grenadier gibi hocalar ile çalıştı. Sonra bir süre Rock gruplarında çaldı. Newyork’un meşhur Rock kulüpleri; CBGB’s, Pyramid Club, Don Hill’s, Brownies, Kingdom Hall, Downtime’da çaldı..

Ayrıca Atlantic City’de konserler verdi. Birdland, Bar 55, Merchant’s, Auggie’s gibi kulüplerde çaldı. Dijital müzik ve ses kayıt üzerine çalışmalarda bulundu ve bazı prodüksiyonlar yaptı.

 

2002’de Türkiye'ye döndü. Caz müzisyeni olarak çalışmalarına devam etti. Ali Perret ile bazı projelerde çaldı. 2007 yılında Yavuz Akyazıcı Projesi’nde Bakü Jazz Festivalinde çaldı. 2008-2009 yıllarında Kuruçeşme'de “Naima Jazz Club”ü açtı. Çalışmalarını burada sürdürdü.

Değişik caz kulüplerde Jamsession’lar düzenledi. 2010-2011’de kısa bir süre Cezayir Naima caz kulübü'nü çalıştırdı.

Ritim atölyesi ve davul eğitmenliği ve yorumculuk yapmaya devam etti.

 

2014’ten itibaren babası Münir Nurettin Selçuk'un projelerini yapmaya başladı.

NTV Radyo’da Bir Tatlı Huzur isimli programı hazırladı ve sundu. TRT Müzik'te Babamın Şarkıları isimli programı hazırladı ve sundu.

Selim Selçuk Orkestrası ile "Babamın Şarkıları" konserlerini sürdürmektedir.

Summart ve Zorlu Psm'de konserler verdi.

Selim Selçuk, "Miles Kuçles" Jazz Projesi de Ocak 2018 de tüm dijital marketlerde satışa sunulmuştur. 

28 Haziran 2018 de 25. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ kapsamında "MİLES KUÇLES" projesinin ilk konserini vermiştir.

bottom of page